Tanuld meg a ciklusok használatát JavaSript nyelven! Megtanítjuk az elméletet, illetve példákat is hozunk a for, a while és a do-while iterációkra.

Ma a ciklusokkal, vagy szakmai körökben iterációnak is hívott fogalommal fogunk megismerkedni. Természetesen a ciklusok minden programnyelvben megtalálhatóak, mert ezek nagyban megkönnyítik az ismétlődő műveletek végrehajtását, de mi itt most a JavaScript-re kihegyezve fogjuk tárgyalni az iterációkat.

Mi az a ciklus, iteráció?

A ciklus, vagy iteráció a programozás és algoritmusok egyik alapvető eszköze, amely segítségével az ismétlődő tevékenységek végrehajtását tudjuk leegyszerűsíteni. Egy ciklus mindaddig fut, amíg el nem éri az előre meghatározott végcélt.

• for ciklus
  • while

for ciklus

Először ismerkedjünk meg a tanulók legkedveltebb ciklusfajtájával a for ciklussal, általában azért ezt preferálják, mert nagyon könnyű használni. Azonban vannak olyan esetek, amikor nem célszerű használni. Olyan esetekben érdemes a for ciklust használnunk, amikor az összes elemet szeretnénk végigvizsgálni. Azért erre az esetre a legmegfelelőbb, mert nagyon könnyű úgy felparaméterezni, hogy a tömb első elemétől a legutolsóig menjen.

A for ciklus szintaktikája

for (KEZDŐÉRTÉK; FELTÉTEL; VÉGSŐ_KIFEJEZÉS)
}

A zárójelben említett három dolgot ciklusfejnek nevezzük. Alább olvasható ezek magyarázata.

A „KEZDŐÉRTÉK„-hez írt művelet a ciklus első lefutása előtt végrehajtódik. Általában arra használjuk, hogy egy számlálót hozzunk létre vele, amellyel követni tudjuk, hogy a ciklusunk hanyadszorra fut le. Már említettem, hogy az informatikában, főleg a programozásban a számozás nullával indul, így a legtöbb esetben a kezdőértékünk is nullától indul, természetesen meglehet adni más értéket is, de akkor figyelnünk kell, hogy nehogy véletlenül kevesebbszer fusson le a ciklusunk mint szeretnénk.

A „FELTÉTEL„-hez értelemszerűen egy feltételt kell írnunk, amíg ez a feltétel teljesül, azaz igaz, addig a ciklusmag újra és újra végrehajtódik.

A „VÉGSŐ_KIFEJEZÉS” minden egyes ciklus lefutás után végrehajtódik, így ehhez általában a kezdőérték növelését vagy csökkentését szoktuk írni. Ha ezt nem tennénk meg, akkor könnyen egy végtelen ciklusba futnánk. Gondoljunk csak bele, ha a kezdőértékünk 1, a feltételünk az, hogy a kezdőérték kisebb legyen, mint 2, és soha nem változtatjuk meg a kezdőértékünket, akkor mikor tudna véget érni a ciklus? A ciklus csak, akkor érhet véget, ha teljesült a feltétel, de mivel a kezdőértéket nem növeljük sosem, így ez nem teljesülhet.

A „CIKLUSMAG” részbe jönnek azok az utasítások, amelyek esetében azt szeretnénk, hogy minden egyes ciklus futásnál megismétlődjenek.

for ciklus példa

var i;

for (i = 0; i < 10; i++)

>> Próbáld ki ezt a kódot az online weboldal szerkesztőnkben. <<

Fentebb már említettem, hogy ilyen esetekben célszerű a for ciklust használni, amikor konkrétan tudjuk, hogy mettől meddig akarjuk a ciklust futtatni. Most tisztában voltam vele, hogy nullától, kilencig szeretném, így a legjobb választás a for ciklus volt.

• for…in
  • for…of

Ezekről itt most nem ejtünk szót, de a for ciklusoknak dedikált cikkünkben alaposan kivesézzük ezt is, melyet ide kattintva olvashattok.

while ciklus

A while ciklus addig ismétli a ciklusmag tartalmát, amíg a feltétel igaz értékkel tér vissza. Azaz a kezdőérték és a ciklusváltozó értékének a növelését másképp kell megoldalunk.

A while ciklust elöltesztelős ciklusnak is szoktuk nevezni, hiszen ebben az esetben a ciklusmag lefutása előtt vizsgáljuk meg a feltételt és ekkor döntünk arról, hogy a ciklusmag lefusson-e.

A while ciklus szintaktikája

while (FELTÉTEL)
}

Csakúgy, mint a for ciklusnál, itt is meg kell adnunk egy feltételt a „FELTÉTEL” helyére. Amíg ez igaz, addig ismétlődik a ciklus, amikor hamis, akkor már nem lép be a ciklusmagba. Itt is szükségünk lesz egy ciklusváltozóra, amit a for ciklusnál első paraméterként tudtunk megadni. Mivel itt erre nincs lehetőség, így jelen esetben már a while ciklus létrehozása előtt gondoskodnunk kell erről.

A „CIKLUSMAG” jelölésű helyre kell írnunk az ismétlésre szánt utasításokat és mivel a while ciklusból a ciklusváltozó léptetése is kimaradt, így erről a ciklusmagban kell sajátkezűleg gondoskodnunk.

while példa

var i=0;

while (i < 10)
  i++;

>> Próbáld ki ezt a kódot az online weboldal szerkesztőnkben. <<

A for ciklushoz képest a fent említett két módosítást végeztük el, az egyik a ciklusváltozó (i) kezdőértékét nullára állítottuk, a másik pedig az, hogy a ciklusmagban mindig növeltük eggyel a ciklusváltozó értékét. Láthatjuk, hogy az eredmény ugyanaz lett, mint az előbb.

do while ciklus

A while ciklusnak van egy hátultesztelős változata is, amely esetében először lefut a ciklusmag, majd csak azután vizsgáljuk meg, hogy a feltétel teljesült-e. Ha teljesült, akkor megyünk még egy kört, ha nem, akkor befejezzük a ciklusmag ismételgetését.

Akkor érdemes a do-while ciklust használnunk, ha azt szeretnénk, hogy egyszer mindenképp lefusson a ciklusunk tartalma, hiszen a do-while egyetlen egyszer mindig lefog futni, mivel nem történik semmiféle vizsgálat, ami ezt megtudná gátolni.

do while ciklus szintaxisa

do {
while (FELTÉTEL);

Az elöltesztelős while ciklushoz képest körülbelül semmi sem változik, szimplán annyi, hogy itt előbb cselekszünk, majd csak utána gondolkodunk. A „CIKLUSMAG”-ra és a „FELTÉTEL”-re ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint fentebb.

do while példa

var i=0;

do
  i++;
while (i < 10);

>> Próbáld ki ezt a kódot az online weboldal szerkesztőnkben. <<

Az eredmény itt sem változott, azonban jelenesetben is szükség volt rá, hogy előre deklaráljuk a ciklusváltozót és arra, hogy a ciklusmagban növeljük azt.