Hogyan és hova írjunk PHP kódot?
Az egyik legalapvetőbb PHP információ az, hogy hogyan és hova kell rakni a PHP kódot. Van pár alapvető szabály, amelyet mindig be kell tartanunk, ha azt szeretnénk, hogy a PHP kódunk szabályos legyen, de szerencsére egyik sem eget rengetően bonyolult.
Hova kell rakni a PHP kódot?
Az első és a legfontosabb szabály az, hogy a PHP kódot egy .php kiterjesztésű fájlba kell raknunk. A létrehozásához nincs szükségünk igazából semmilyen speciális programra -, de természetesen használhatunk komplexebb programozásra alkalmas szoftvereket -, akár egy Jegyzettömbbel is létrehozhatunk .php kiterjesztésű fájlokat.
Nincs általános szabály arra vonatkozólag, hogy hova kell rakni a PHP kódot egy .php kiterjesztésű dokumentumon belül. Egyedül arra kell odafigyelnünk, hogy a PHP kód az alábbi nyitó- és zárótag között helyezkedjen el.
Szintaxis
<?php
// ide jön a PHP kód
?>
Code language: HTML, XML (xml)
A nyitótagünk a „?php„, míg a zárótagünk a „?>„. E két tag közé helyezzük a PHP kódunkat. Egy PHP fájl akár több PHP nyitó- és zárótaget is tartalmazhat, a hozzájuk tartozó PHP kóddal.
Egy .php fájl tartalmazhat HTML kódot is.
Példa
PHP kód
<!DOCTYPE html>
<html>
<body>
<p>HTML szöveg</p>
<?php
echo "PHP szöveg";
?>
</body>
</html>
Code language: HTML, XML (xml)
Eredmény
HTML szöveg
PHP szöveg
Hogyan írjunk PHP kódot? (Kis- és nagybetű érzékenység)
A fentebb említett utasításokat mindenképp be kell tartani, ha azt akarjuk, hogy a PHP kódunk lefusson, de ezek mellett még mindenképp figyelembe kell vennünk azt, hogy a PHP egy kis- és nagybetű érzékeny nyelv, de szerencsére csak a változók tekintetében. Ami azt jelenti, hogy az egyes lefoglalt kulcsszavai és a függvénynevek esetében nem számít, hogy kicsivel vagy naggyal írjuk őket. De a változónevek esetében, ha egy változó nevét teljesen kisbetűvel deklaráltuk, akkor nem hivatkozhatunk rá másképp, például nagybetűkkel.
PHP echo rövid forma (short open tag)
Ahogy fentebb írtuk, ahhoz hogy PHP kódot írjunk, szükségünk van valamire, amivel jelezhetjük a böngészőnek, hogy mettől meddig tart a PHP kód. Ezt alapesetben ezzel tudjuk megtenni:
<?php ?>
Code language: HTML, XML (xml)
De a PHP-ban lehetőségünk van arra, hogy egy kiíratás, azaz „echo” során ne kelljen kiírnunk a teljes kódot, hanem elegendő legyen csak egy rövidebb kóddal hivatkoznunk rá. Ennek a szintaktikája így néz ki:
<?= "SZÖVEG" ?>
Code language: HTML, XML (xml)
Ebben az esetben a nyitótagünk egy „<?=” lesz, amit a kiíratandó szöveg követ, majd lezárjuk az egészet egy „?>” zárótaggel. Természetesen a szöveg helyére egy változó nevét is írhatjuk, amely ebben az esetben a változó tartalmát fogja kiírni.
Példa
PHP kód
<!DOCTYPE html>
<html>
<body>
<?php
echo "Hosszabb echo";
?>
<?= "Rövidebb echo" ?>
</body>
</html>
Code language: HTML, XML (xml)
Eredmény
Hosszabb echo
Rövidebb echo
short open tag bekapcsolása
Ahhoz, hogy a fent leírt rövid változatot tudjuk használni, a szerverünkön muszáj engedélyezni a short_open_tag-et, amelyet úgy tehetünk meg, hogy előkeressük a PHP mappában található php.ini fájlt, majd rákeresünk a következőre: „short_open_tag„. Ha „Off”-on van, akkor írjuk át „On„-ra. Azaz így nézzen ki:
short_open_tag=On
Természetesen, ha átírtuk, akkor ne feledkezzünk meg a fájl mentéséről sem.
Sok webfejlesztő óva int a short open tag használatától, hiszen vannak olyan szerverek, amelyen alapértelmezetten nincs bekapcsolva a short_open_tag, és a módosítására sincs lehetőség.