SQL SELECT és FROM záradék használata (Adatbázis-lekérdezések utasításai példákkal)

Ebben a leckében megismerkedhetsz az SQL SELECT és FROM utasításaival, melyeket példákon keresztül mutatunk be.

SQL alapok kezdőknek, SQL ismeretek kurzus borítókép

Ebben a leckében az SQL legalapvetőbb utasításaival ismerkedünk meg: a SELECT-tel és a FROM-mal. Ezen utasítások alapvetőnek számítanak lekérdezések készítése során.

Az SQL SELECT utasításának leírása

Az SQL SELECT utasítását arra használjuk, hogy adatokat kérdezzünk le az adatbázisból. Visszatérési értéke egy vagy több rekord, attól függően, hogy hány felel meg a lekérdezésnek. Ezt a visszatérési értéket eredményhalmaznak nevezzük.

Az SQL FROM utasításának leírása

A FROM utasítást arra használjuk, hogy meghatározzuk vele, hogy mely táblá(k)ból szeretnénk adatokat lekérdezni. A SELECT után meghatározott oszlopok értékeit a FROM után definiált táblá(k)ból szedi.

Az SQL SELECT és FROM utasításának szintaktikája

A SELECT és a FROM mindig párban jár, azaz mindig meg kell határoznunk, hogy milyen oszlopokat milyen táblából szeretnénk meghatározni.

SELECT és FROM szintaktikája

SELECT oszlop(ok)
FROM tábla;
Code language: SQL (Structured Query Language) (sql)

Először jön a SELECT kulcsszó, amely után meg kell adni azokat az oszlopokat, amelyeket látni szeretnénk az eredményhalmazban. Megadhatunk egyetlen egy oszlopot is, de ha többet szeretnénk megadni, akkor az oszlopokat vesszővel kell elválasztanunk egymástól. Illetve, ha az összes oszlopot szeretnénk kilistázni, akkor nem szükséges az összes oszlop felsorolása, elég csak csillaggal (*) hivatkoznunk rájuk. (Lentebbi példában látszani fog.)

Ezt követően meg kell adnunk a FROM kulcsszót, majd azt, hogy mely táblából szeretnénk lekérdezni.

Megjegyzés: Az SQL nem kis- és nagybetű érzékeny, a sortöréseket is elhagyhatjuk, azaz írhatunk mindent egy sorba, illetve még az SQL lekérdezés végére a pontosvesszőt sem kötelező kitenni.

Szóval a fenti SQL lekérdezést megadhatjuk akár az alábbi formákban is:

SELECT oszlop(ok) FROM tábla;
SELECT oszlop(ok) FROM tábla
select oszlop(ok) from tábla
select oszlop(ok) from tábla;

Példák az SQL SELECT és FROM utasításainak használatára

Vegyünk egy lent látható táblát, amelynek négy oszlopa van: vezeteknev, keresztnev, lakhely és szuletesi_ev. Ezenfelül négy rekordot vittünk fel, különböző adatokkal. Hívjuk ezt a táblát az egyszerűség kedvéért most csak szimplán sql_table-nek.

Példa #1

Az első példában megjelenítjük a vezeteknev, keresztnev, lakhely és szuletesi_ev oszlopok tartalmát.

SQL lekérdezés

SELECT vezeteknev, keresztnev, lakhely, szuletesi_ev

Példa #2

A második példában ugyanazokat jelenítjük meg, mint az elsőben, tehát a vezeteknev, keresztnev, lakhely és szuletesi_ev oszlopokat, csak rövidített formában írjuk meg az SQL lekérdezést.

SELECT *

Példa #3

Utolsó példánkban azt mutatjuk be, hogy hogyan lehet néhány, de nem az összes oszlop eredményét megjeleníteni.

vezeteknevkeresztnev
HorváthTamás