Rekord törlése SQL adatbázis táblájából: DELETE utasítás példákkal

Ebben a leckében bemutatjuk, hogy hogyan lehetséges rekordok törlése adatbázistáblából, az SQL DELETE utasításával.

SQL alapok kezdőknek, SQL ismeretek kurzus borítókép

Rekord törlése SQL adatbázis táblájából: DELETE utasítás példákkal

Ez előző leckében az SQL UPDATE utasítással foglalkoztunk, mely lehetővé teszi, hogy az adatbázistábla rekordjait módosítsuk, frissítsük. Ebben a leckében pedig a DELETE utasítást fogjuk megvizsgálni, amellyel ugyanolyan körültekintően kell bánni, mint az UPDATE utasítással.

A DELETE utasítás

Az SQL DELETE utasításával adatbázistáblák rekordjait tudjuk törölni. A törlendő rekordokat a WHERE feltétellel kell meghatározni. Pontosan emiatt kell nagyon körültekintően meghatározni a WHERE feltételt, hiszen egy óvatlan megválasztott feltétellel olyan rekordokat is törölhetünk, amelyeket alapvetően nem szerettünk volna.

SQL DELETE szintaxis

A DELETE FROM kulcsszó után meg kell adni azt a táblát, amelyből rekordokat szeretnénk törölni, majd egy olyan feltételt kell meghatározni, amely csak a törlendő rekordok esetében teljesül. A WHERE feltétel meghatározásával nagyon óvatosnak kell lennie, hiszen, ha a feltétel nincs elég pontosan megfogalmazva, akkor olyan rekordok is törlődhetnek, amelyeket nem szerettünk volna törölni.

DELETE FROM tábla
WHERE feltétel;
Code language: SQL (Structured Query Language) (sql)

Az alábbi szintaxist használva a tábla minden rekordja törlődik.

DELETE FROM tábla;

SQL DELETE példák

Az elkövetkezendő példákat a lent látható „vasarlok” táblán fogjuk bemutatni.

HorváthTamásBudapest1989
LakatosDezsőDebrecen1961
LosoncziLénaNyíregyháza2005
BaloghBeatrixMiskolc1985
KovácsIstvánBudapest1957
LakatosBoldizsárDebrecen2009

Példa #1

Feladat: Töröljük az 1989-ben született budapesti lakos, Horváth Tamás rekordját.

SQL lekérdezés

DELETE FROM vasarlok
WHERE vezeteknev="Horváth" AND keresztnev="Tamás" AND lakhely="Budapest" AND szuletesi_ev=1989;

LakatosDezsőDebrecen1961
LosoncziLénaNyíregyháza2005
BaloghBeatrixMiskolc1985
KovácsIstvánBudapest1957
LakatosBoldizsárDebrecen2009

Példa #2

Feladat: Töröljük a „vasarlok” tábla összes rekordját.

SQL lekérdezés

DELETE FROM vasarlok;

vezeteknevkeresztnevlakhelyszuletesi_ev

Magyarázat: Ha nem adunk meg WHERE feltételt, akkor a tábla összes rekordja törlődik.